Technologiefederatie Agoria waarschuwt voor een nieuwe daling van de investeringen in de Belgische technologische industrie in 2014. Na een terugval van de investeringen in de technologische industrie in 2013 met 6,5 procent zullen de investeringen ook dit jaar verder dalen, met 2 procent, tot onder 2 miljard euro. Daarmee zitten we ver onder het gemiddelde niveau van de voorbije 20 jaar.
‘De regeringsonderhandelaars doen er dan ook goed aan om een marge te voorzien bij het opstellen van de komende begrotingen’, zegt Marc Lambotte, ceo van Agoria. De technologiefederatie pleit voor een aantal fiscale incentives om investeringen aan te moedigen. ‘De investeringen van nu zijn de jobs van morgen. Het lage investeringsniveau is op termijn slecht nieuws voor de economische groei en jobcreatie van ons land.’
Rentabiliteit onder druk en herstructureringen
De rentabiliteit van de bedrijven leed de voorbije jaren onder de gevolgen van de crisis van de afgelopen 5 jaar. Hierdoor zijn er minder middelen beschikbaar om investeringsplannen uit te voeren en (zelf) te financieren. Het investeringsniveau daalt natuurlijk ook door de vele herstructureringen en bedrijfssluitingen. Ten slotte speelt ook de slechte conjunctuur. Daardoor draaien de bedrijven niet ‘op volle toeren’ en’ bleef de bezettingsgraad van de productiecapaciteit onder het niveau van 80 procent. Onder deze drempel is er minder nood om te investeren in het productieapparaat. Deze drie redenen zorgen ervoor dat er minder wordt geïnvesteerd. Agoria levert alvast enkele voorstellen om de investeringsmotor weer echt op gang te krijgen.
Beloon investeringen
Investeringen aanmoedigen kan via een investeringsaftrek en het herstel van de overdraagbaarheid van de notionele intrestaftrek bij investeringen. Het opschorten van die overdraagbaarheid schaadt vooral bedrijven met investeringen in meer cyclische sectoren zoals de industrie. In de technologische industrie steeg de voorbije jaren de mediane aanslagvoet van 23 procent naar 28 procent. De vennootschapsbelasting moet ook investeringen in materiele en immateriële activa door industriële bedrijven stimuleren. ‘De radicale vernieuwing van de maakprocessen door de invoering van nieuwe productietechnologieën en -processen is één van de belangrijke transformaties die de maakindustrie competitief moeten houden. Dit kan niet zonder een aantrekkelijk fiscaal klimaat voor investeringen in materiële en immateriële activa’, besluit Marc Lambotte.


