De Limburgse economie behoort tot de grootste slachtoffers van de huidige inflatie. Dit komt door de dichte concentratie van maak- en bouwbedrijven in Limburg in vergelijking met de rest van het land.
Tot deze discussie komen fiscaal expert Eric Warson van KPMG en Voka Limburg-CEO Johann Leten in een artikel in Het Belang van Limburg. De inflatie loopt in ons land de spuigaten uit en bereikte deze maand het hoogste niveau in dertig jaar. Het planbureau voorspelt voor februari een inflatie tot 8 procent.
De inflatie zal leiden tot een indexering van de lonen, waarmee de wetgever de koopkracht van de werknemers willen bewaren. Volgens Warson gaat deze indexering evenwel ten kosten van de concurrentiepositie van Belgische ondernemingen. ‘Door de automatische loonindexering, waarmee België bijna alleen staat, verliezen onze bedrijven aan concurrentiekracht met het buitenland. We vrezen dat grote investeerders daardoor ons land links gaan laten liggen’, vertelt de fiscaal expert die de extra loonkost voor de Belgische bedrijven op 12 miljard euro schat.
‘De positie van ons land inzake concurrentiepositie is al jaren aan het slabakken. Volgens het World Economic Forum bengelen we tegenwoordig op de 22ste plaats, komende van de 17de. Het gaat enkel nog erger worden’, voorspelt Warson. Naast de loonkosten hebben Belgische bedrijven op dit moment ook te maken met sterk gestegen energie- en andere kosten.
Maakindustrie in Limburg verbruikt veel energie
Alhoewel deze handicap ook geldt voor ondernemingen in andere landen, worden sommige gebieden harder getroffen. Volgens Johann Leten, CEO van Voka Limburg, wordt vooral de Limburgse economie getrokken door de inflatie en sterk stijgende kosten. ‘Limburg is extra gevoelig voor de gevolgen van hoge inflatie. We tellen immers in verhouding met andere regio’s van het land méér maakbedrijven, die veel energie nodig hebben, en staan relatief sterk in de bouw, waar de loonkosten een grote rol spelen.’
‘Als er geen maatregelen worden genomen om deze spiraal tegen te houden, vrezen we voor een nieuw Ford-debacle’, vervolgt de Voka-topman refererende aan de sluiting van Ford Genk in 2014 waarbij duizenden Limburgers hun baan verloren. Ook Warson ziet de situatie somber in. ‘Het Planbureau gaat er nog vanuit dat de inflatie tegen het midden van het jaar of in het najaar ook weer snel zal zakken. Maar daar ben ik niet zo zeker van. De Nationale Bank dacht vorig jaar ook dat de inflatie rond deze tijd zou gaan liggen. Ik vrees dat door de aanhoudende moeilijkheden in de toelevering, de inflatie nog langer hoog zal blijven. En als dan de rente nog eens wordt opgetrokken, is het hek helemaal van de dam’, besluit hij.


